Suplementacja

Suplementacja jest bardzo powszechną formą dostarczania do organizmu kierunkowych substancji odżywczych.  
Pamiętaj, że suplement diety nie zastępuje zrównoważonego żywienia.

Suplementacja


Co warto wiedzieć o suplementacji

Suplementacja jest bardzo powszechną formą dostarczania do organizmu kierunkowych substancji odżywczych. Rynek suplementów diety jest dziś dostosowany do każdej jednostki społecznej. Tym samym przemysł ten rozwija się w bardzo szybkim tempie. Zwłaszcza, że szeroko rozwinięty marketing tego typu produktów promowany w mediach jest skonstruowany w sposób idealny, który można by odnieść do siebie praktycznie we wszystkich przypadkach. Dlatego my jako bardzo podatni konsumenci jesteśmy w stanie poddać się reklamie i przypisać sobie wszystkie symptomy chorobowe do proponowanego nam suplementu. Sytuacja ta bezpośrednio przekłada się na spożywanie przez społeczność ludzi suplementów diety w sposób niekontrolowany i nie rzadko niestety niepotrzebny.

Musimy mieć świadomość, że organizm ludzki jest wyposażony w wiele systemów obronnych i o ile potrafi sobie znakomicie poradzić z niewielkimi krótkotrwałymi niedoborami składników odżywczych o tyle obciążenie nadwyżką substancji odżywczej, nawet najbardziej pożądanej z punktu widzenia zdrowotności. Może okazać się nie korzystne w ilości znacząco przekraczającej nasze zapotrzebowanie w długotrwałym przyjmowaniu.

Należy również mieć pełną świadomość że suplement diety nie jest lekiem, nie musi więc posiadać udokumentowanej skuteczności działania, nie musi przewidywać skutków ubocznych, nie musi gwarantować bezpieczeństwa przyjmowania.

Aby podjąć świadomą suplementację należy najpierw zdiagnozować niedobory składników odżywczych. Jeżeli brakuje nam pewnych składników odżywczych organizm potrafi nas o tym poinformować, niemniej jednak powinniśmy przed rozpoczęciem suplementacji wykonać stosowną analizę laboratoryjną. Oznaczenie poziomu zawartości wybranego składnika w organizmie może nie tylko potwierdzić lub zaprzeczyć jego niedoborom ale co najważniejsze pozwoli określić właściwą dawkę suplementacji wybranego składnika, tak aby w możliwie najlepszy sposób pokryć niedobory w organizmie.

Należy pamiętać o podstawowej zasadzie:

Suplementacja powinna być przeprowadzona w odpowiedniej dawce i w określonym czasie. A po zakończeniu kuracji powinniśmy wykonać ponowne oznaczenia suplementowanego składnika, aby określić powodzenie suplementacji i ustalić dalszą strategię zapobiegania niedoborom.


Jeżeli podejmujesz krok w kierunku wyboru suplementu diety sprawdź:

  • Jaką dawkę substancji czynnej zawiera wybrany przez ciebie produkt. Wybieraj taki produkt, który zawiera dawkę terapeutyczną w jak najmniejszej ilości kapsułek do połknięcia. Czasami wybieramy produkt zachęcający cenowo a w rezultacie okazuje się, że aby uzyskać dawkę terapeutyczną musimy połknąć kilka kapsułek na raz. Oznacza to że opakowanie starczy na krócej niż się spodziewaliśmy.
  • Dowiedz się kiedy przyjmować preparat. Bardzo ważną kwestią jest podawanie preparatu. W zależności o substancji czynnej niektóre preparaty będziemy przyjmować na czczo i niektóre koniecznie w trakcie posiłku. Wiele substancji należy przyjmować na krótko przed snem. To bardzo ważne aby działanie preparatu było wykorzystane w największym stopniu.
  • Sprawdź interakcje przyjmowanego preparatu z lekami które zażywasz na co dzień. Istnieje bowiem bardzo szeroka grupa substancji, które swoim działaniem mogą ograniczyć wchłanianie innych leków. A w nierzadkich przypadkach mogą zwiększać wchłanianie przyjętego leku. Zaniedbanie tego typu informacji może wpłynąć bezpośrednio na stan zdrowia.                                                     

Pamiętaj, że suplement diety nie zastępuje zrównoważonego żywienia.